Dlaczego warto uwzględnić instalację fotowoltaiczną w projekcie domu?

Dlaczego warto uwzględnić instalację fotowoltaiczną w projekcie domu?

Decydując się na budowę domu, warto już na etapie wyboru działki i projektowania inwestycji pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. Inwestycja w OZE zwraca się w kilka lat, umożliwiając uniezależnienie się od zmian cen energii i zmniejszenie negatywnego oddziaływania budynku na środowisko. Wyposażenie przydomowej instalacji PV w magazyn energii pozwala uzyskać czasową niezależność energetyczną (np. w wypadku awarii sieci przesyłowej) i ułatwia efektywne zarządzanie nadwyżkami, zwiększając dostęp do wyprodukowanej energii w celach autokonsumpcji.

Nie będzie przesadą, jeśli uznamy magazyny energii za przyszłość energetyki odnawialnej. Odpowiednia pojemność akumulatorów pozwala zapewnić dostęp do zielonej energii także w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, co dotychczas było główną bolączką odnawialnych źródeł energii. Wyposażenie instalacji PV w magazyn energii to także sprawdzony sposób na uniknięcie często występujących w słoneczne, letnie dni problemów z przeciążeniem sieci przesyłowej - dzięki możliwości przechowywania wyprodukowanej energii, nasze panele fotowoltaiczne mogą pracować efektywnie, a my jesteśmy w stanie wykorzystać wygenerowane nadwyżki w późniejszym terminie. Nowoczesne systemy zarządzania energią (HEMS) wykorzystują możliwości sztucznej inteligencji, aby nie tylko w wydajny sposób sterować pracą instalacji, ale także zmaksymalizować korzyści z inwestycji dzięki funkcji zautomatyzowanego monitorowania cen energii na giełdzie w trybie ciągłym.


Panele fotowoltaiczne na gruncie (fot. Eko Prime)

Zanim rozpoczniesz budowę

Wybierając działkę oraz planując na niej umiejscowienie domu, warto upewnić się, że panele fotowoltaiczne (w przypadku zabudowań jednorodzinnych najczęściej umiejscowione na dachu) nie będą się znajdować w zacienionym miejscu. Miejsce montażu paneli powinno być możliwie wyeksponowane na działanie promieni słonecznych - standardem jest montaż paneli od strony południowej, choć coraz częściej można spotkać się z przydomowymi instalacjami w układzie wschód-zachód, najczęściej na dachach dwuspadowych.

Sam rodzaj dachu nie ma większego znaczenia: w większości przypadków montaż paneli na dachu jest możliwy, choć przyjmuje się, że im prostszy kształt dachu, tym łatwiej będzie przeprowadzić prace. Na dachach płaskich konieczne jest zastosowanie specjalnych stelaży, które pozwolą zainstalować panele pod odpowiednim kątem, inny kąt stosujemy przy instalacjach południowych oraz inny przy ekspozycji wschód- zachód.

Nie należy zapominać o tym, że instalacja fotowoltaiczna jest dodatkowym obciążeniem, które należy uwzględnić w obliczeniach. Standardowy panel waży około 20 kilogramów, a elementy montażowe to dodatkowe kilka kilogramów. Planując rozmieszczenie krokwi, pamiętajmy, że ze względów bezpieczeństwa zaleca się kotwienie konstrukcji pod panele do konstrukcji dachu. Taki montaż pozwoli zabezpieczyć panele przed porywami wiatru i zwiększy stabilność konstrukcji.


Panele fotowoltaiczne na dachu budynku (fot. Eko Prime)

O czym należy pamiętać?

Planując montaż instalacji PV z magazynem energii w budowanym domu, da się wyeliminować problematyczną w przypadku już istniejących budynków konieczność stosowania okablowania natynkowego, zmniejszając tym samym zagrożenia związane z uszkodzeniami przewodów. Projektując instalację energetyczną, pamiętajmy o pozostawieniu wolnej przestrzeni na dodatkowe zabezpieczenia nadprądowe i przeciwprzepięciowe oraz zaplanujmy montaż falownika w pobliżu rozdzielnicy elektrycznej. Warto już podczas projektowania wygospodarować przestrzeń na magazyn energii oraz przemyśleć sposób umieszczenia peszla z pilotem - najbardziej estetyczny będzie montaż podtynkowy. Odpowiednie przystosowanie układu do uruchomienia instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii pozwoli uniknąć kosztów modernizacji i oszczędzi licznych problemów z umiejscowieniem urządzeń i łączących je przewodów.

Magazyn energii

Postaw na doświadczenie

W Eko Prime wiemy, jak ważny jest wybór sprawdzonego, profesjonalnego wykonawcy. Trzynaście lat doświadczenia i ponad pięć tysięcy zrealizowanych projektów to nasza przewaga nad konkurencją i najlepsza gwarancja fachowej realizacji. Nasi specjaliści zapewnią Ci kompleksowe wsparcie na każdym etapie inwestycji, od projektu, doboru urządzeń i uzyskania wymaganych zezwoleń, przez montaż i uruchomienie instalacji, aż po regularne przeglądy i wsparcie serwisowe. Zaufaj doświadczeniu i zbuduj z nami bardziej zrównoważoną przyszłość!


https://ekoprime.pl/
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz